HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-CN Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
The LC-CN phase is often used as a substitute for silica because it offers the advantages of a bonded phase (such as quick equilibration, and less sensitivity to small changes of the water content in the mobile phase).
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Includes | 1 cartridge, a stand-alone holder, a piece of tubing, and 2 nuts and ferrules (10 mm i.d guard requires the purchase of 567499-U) |
|---|---|
| Pore Size | 120 Å |
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Guard Cartridge Kit |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 2 cm |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | SUPELCOSIL Supelguard |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express Peptide ES-C18 Guard Cartridge, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
Ascentis™ Express 90 Å AQ-C18, 5.0 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include acids, bases, and polar analytes.
| Pore Size | 90 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | AQ-C18, polar modified bonding |
| Matrix | Fused-Core™ silica particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
MilliporeSigma™ Chromolith™ SemiPrep Guard Cartridges
For prolonging the lifespan of Chromolith™ analytical columns
| Type | HPLC Guard Cartridge |
|---|---|
| Length (Metric) | 10 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 10 mm |
| Quantity | 1/Pk. |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ lgG, C4 Guard Cartridge, 1,000 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ IgG 1,000 Å C4 is a high-speed, high-performance liquid chromatography column based on a new wide-pore (1, 000 Å) Fused-Core™ particle design.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Endcapped | Yes |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Surface Area | 22 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
Empore™ Extraction Disk Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Recommended for the extraction of moderately-polar to non-polar analytes from aqueous samples (e.g., biological plasma).
| Particle Size | 50 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | C18-SD |
| Endcapped | Endcapped |
| Material | Polypropylene filter (graded density pre-filter) |
Thermo Scientific™ BetaBasic™ CN Particle Size Guard Cartridges, 5μm Particle Size
Thermo Scientific™ BetaBasic™ CN Particle Size Guard Cartridges are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 5% |
| Length (Metric) | 10 mm |
| Endcapped | Yes |
| For Use With (Equipment) | Uniguard Direct-connection and Stand Alone Holder |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| USP Type | L10 |
BIOshell™ IgG 1000 Å Diphenyl, 2.7 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Liquid chromatography column based on a new wide-pore
| Pore Size | 1000 Å pore size |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | Bonding phase, Diphenyl (diphenylmethyl) |
| Matrix | Fused-Core™ particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable, L11 Per USP |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 22 m2/g |
TSKgel™ UltraSW Aggregate Guard Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ UltraSW Aggregate columns have a slightly larger pore size and smaller (3 μm) particle size than the industry-leading TSKgel™ G3000SWXL (5 μm) and SuperSW3000 (4 μm) columns. These 30 cm x 7.8 mm I.D. silica-based, stainless steel columns offer reduced lot-to-lot variation, long column life, reduction of unspecified adsorption, and superior recovery of aggregates.
MilliporeSigma™ Chromolith™ HighResolution RP-18 Endcapped HPLC Guard Cartridge
For prolonging the lifespan of Chromolith™ analytical columns
TSKgel™ Boronate-5PW HPLC Guardgel Kit, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Boronate-5PW HPLC guardgel kit
| Particle Size | 20 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | M-aminophenyl boronate phase |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Affinity |
| Column Capacity | 40 μmol/mL, resin adsorption capacity (sorbitol) |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C18 Javelin™ Guard Columns
Offer convenient, easy to use protection for analytical HPLC columns
| Stationary Phase | C18 |
|---|
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOGEL™ K Guard Column, 9 μm Particle Size
5 cm x 4.6 mm guard column, does not include tubing, nuts or ferrules.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-T Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-T Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.